Ochrana oznamovatelů je s účinností od 17. 12. 2021 poskytována na základě směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937, o ochraně osob, které oznamují porušení úprava Unie). Tato směrnice rámcově vymezuje také oblasti, s nimiž oznamované protiprávní jednání musí souviset. Do českého právního řádu byla transponována Zákonem o ochraně oznamovatelů (dále „ZOO“) a souvisejícím změnovým zákonem s účinností k 1. 8. 2023.
I. Definice oznámení
Oznámením se rozumí oznámení fyzické osoby (dále „Oznamovatel“) obsahující informace o možném protiprávním jednání, které má znaky trestného činu nebo přestupku nebo porušuje právní předpis, o jehož spáchání se Oznamovatel dozvěděl v souvislosti s výkonem své práce či jiné činnosti pro Společnost.
Oznámení musí obsahovat informace o možném protiprávním jednání. Pro účely řádného posouzení a prošetření oznámení je dále vhodné v oznámení uvést alespoň tyto informace:
II. Kdo může podat oznámení
Oznámení mohou podat fyzické osoby, které se o protiprávním jednání dozvěděly v souvislosti se svou prací nebo jinou obdobnou činností pro Agenturu pro podnikání a inovace (dále „API“).
Mezi tyto osoby patří:
Pakliže se na API obrátí s oznámením osoba, jež na API nikterak nepůsobí a nemá s ním žádnou prokazatelnou „pracovní“ souvislost, postup viz níže se neuplatní, a to mj. z povahy věci. Oznamovatel může zůstat anonymní, nebo v oznámení uvést své kontaktní údaje, kterými jsou jméno a příjmení, datum narození a kontaktní adresa.
III. Jaká protiprávní jednání lze oznamovat
Obsahem oznámení jsou informace o možném protiprávním jednání, které má znaky trestného činu; má znaky přestupku, za který zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100 000 Kč; porušuje zákon o ochraně oznamovatelů nebo porušuje jiný právní předpis nebo předpis Evropské unie v oblasti.
IV. Vnitřní oznamovací systém
Elektronicky
Oznámení lze zaslat ve formě e-mailové zprávy na e-mail oznameni@apiagentura.gov.cz.
Telefonicky
Telefonicky lze podat oznámení na čísle +420 245 013 241.
Písemně
Oznámení v listinné podobě lze podat v uzavřené obálce označenou slovy „NEOTVÍRAT –
WHISTLEBLOWING – Pouze k rukám příslušné osoby“ na adresu:
Agentura pro podnikání a inovace
Whistleblowing – ochrana oznamovatelů
Štěpánská 796/44
110 00 Praha 1
Osobně
Skrze všechny výše uvedené kanály je možné si dohodnout též osobní jednání s Příslušnou osobou. Z jednání je pořizován záznam, který věrně zachycuje podstatu ústního oznámení. Oznamovateli je umožněno se k záznamu vyjádřit. Toto vyjádření je k záznamu přiloženo.
ZOO stanoví, že do 7 kalendářních dnů oznamovatel musí obdržet potvrzení o tom, že oznámení bylo přijato, a nejpozději do 30 dnů od přijetí oznámení by oznamovatel měl obdržet vyrozumění o tom, jakým způsobem bylo oznámení posouzeno. Lhůta na prošetření může být ve složitých případech dvakrát prodloužena o 30 dnů (celkem tedy na 90 dnů).
V. Příslušná osoba:
Lenka Veľasová
interní auditorka
oznameni@apiagentura.gov.cz
+420 245 013 241
Zástupce příslušné osoby:
Kristýna Šoltésová
+420 245 013 654
Příslušná osoba je zároveň kontaktními osobou v oblasti protikorupce.
VI. Vnější oznamovací systém
Oznamovatel, který z jakéhokoliv důvodu nechce učinit oznámení prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému Společnosti dle výše uvedených pravidel, je oprávněn učinit oznámení prostřednictvím externího oznamovacího kanálu zřízeného Ministerstvem spravedlnosti prostřednictvím následujícího odkazu: https://oznamovatel.justice.cz/chci-podat-oznameni/.
VII. Ochrana oznamovatele
Přístup k oznámením má pouze příslušná osoba – tedy osoba pověřená přijímáním a vyřizováním oznámení podaných prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému. Ve vztahu k oznámením podávaným u Ministerstva spravedlnosti (tedy prostřednictvím tzv. externího oznamovacího systému) je do ohlašovacích systémů přístup umožněn pouze speciálně pověřeným zaměstnancům (obdoba příslušných osob). ZOO zakazuje příslušným osobám i pověřeným zaměstnancům komukoliv poskytovat informace, které by mohly zmařit nebo ohrozit účel podávání oznámení. Totožnost oznamovatele ani jiné osoby chráněné před odvetnými opatřeními (např. osoby, která oznamovateli s oznámením pomáhala) nelze bez jejich písemného souhlasu prozradit nikomu dalšímu. Výjimku představuje pouze situace, kdy jsou příslušná osoba nebo pověřený zaměstnanec ze zákona povinni tyto informace poskytnout příslušným orgánům veřejné moci.
Povinnost zachovávat důvěrnost se netýká pouze totožnosti, ale vztahuje se i na jakékoli další informace, z nichž by bylo možné přímo či nepřímo určit identitu oznamovatele nebo jiných chráněných osob (a tím zmařit nebo ohrozit účel podávání oznámení).
VIII. Poučení o vědomě nepravdivém oznámení
Fyzické osobě, která podá vědomě nepravdivé oznámení, nenáleží ochrana před odvetnými opatřeními. Oznamovatel se dopustí přestupku tím, že podá vědomě nepravdivé oznámení, za což lze uložit pokutu do výše 50 000 Kč.